Tykus grožis
Būna meno kūrinių, nuo pirmo žvilgsnio, kadro, pastraipos, frazės, akordo apdovanojančių. Įsisriegiančių į saulės rezginį, tarpstančių jame ne dieną ir ne dvi, įvykdančių mažą iniciaciją. Tai ir yra tikrasis meno…
Nesuvalgytas Bukowskis
Į leidyklos „Kitos knygos“ dvidešimtmečio vakarėlį, vykusį „Paviljono“ knygų savaitgalį, sugužėjusi minia gavo torto su Bukowskio atvaizdu – šio autoriaus knygos vertimą leidyklos galva ir siela Gediminas Baranauskas išleido…
Vėjelis klimato kaitos konferencijoje Baku
„Nejaugi esame pasmerkti dėl to, kad nematome didesnio paveikslo?“ Šią biologo, gamtos istoriko ir rašytojo sero Davido Attenborough citatą, kalbant apie klimato kaitą ir būtent šių metų Jungtinių Tautų klimato…
Atgulai Danutės pasaulyje
Laudacija Liudo Dovydėno premijos laureatei Danutei Kalinauskaitei
Šeima kaip filosofinio gyvenimo forma
Gyvename laiką, kai pavyzdiniu subjektu tampa moteris. Rašytojos moterys įtvirtina mūsų laikams pavyzdinį pažeidžiamą moterišką subjektą, jos vaizduoja moters pažeidžiamumą, išnaudojimą, galios santykių ir darbinės neteisybės sutrikdytą buvimą.
Hemingway’us apie karą ir jo pasekmes
Hemingway’us lydėjo amerikiečių karius, kurie šturmavo „Omahos“ paplūdimį, nors jam, kaip civiliui korespondentui, nebuvo leista išsilaipinti. Po kelių savaičių jis grįžo į Normandiją ir prisijungė prie pulkininko Charleso Lanhamo-Bucko vadovaujamo 22-ojo pulko, judančio link Paryžiaus (šio išlaisvinimą stebės ir vėliau aprašys).
Kaip skaitote knygą
Man reikia tik pomidoro…
Ponia Kaliban ir panelė Stein
Institute kalbėti išmokusio, baisius eksperimentus ir seksualinę prievartą patyrusio monstro iš vandenyno gelmių vardas Laris (vardą taip pat gavo institute) ir jis pasiprašo Dorotės pagalbos. Moteris sutinka monstrą paslėpti savo namuose, svečių kambaryje.
Amžinieji henro ir kelionių literatūra
Kai 2020-ųjų kovido metų pavasarį Narius Kairys ėjo piligriminį kelią Šikoku saloje, aš, pasiskleidusi žemėlapį namie ant lovos, vedžiojau to paties planuoto kelio maršrutą pirštu.
Iš rašomos poetinės prozos ir eilėraščių knygos „(ne)žmogiškumas“
piko valandomis jūsų dažna aistra, gal netgi dažnesnė, nei patiems jums galėtų atrodyti, – prisimint pamėgint kažką tikro, ko galbūt iki šiol neprisiminėt, prieš praryjant kūnus viešajam transportui, jeigu tik nevairuojat, į kurį sulipę sulimpat į vienį – tuos kūnus…
Pastabos eilėraščiui, kurio neįmanoma parašyti
Nėra tokio eilėraščio, kuriuo valiotumei
tai aprašyti, tas smėlio duobes,
kur tieka palaidota
ir neatkasta, nepakeliamas
skausmas tebežymi jų odą.
Džiugesys
Siunčiau oro bučinius ir rodžiau grimasas saulei,
mėginau surinkti mažyčius deimantus,
žaižaruojančius sniege, – bet kiekvienas
jų mane viliojo prie gretimo, kol pavirto
nesibaigiančiu miražu, – tad sustojau,
giliai įkvėpiau ir padėkojau Dievui už Gyvybę!
Išskaityti Meksikos greitkelius
Spusteliu akseleratorių svarstydama, ar visi tik ir terašo apie mirtį, ar tik man tokios knygos pakliūna į rankas. Dažnam Meksika būtent ir asocijuojasi su mirtimi, ypač su Dia de Los Muertos švente, kai gan džiugiai, net karnavališkai pagerbiami visi mirusieji. Mažiau žinoma yra Santa Muerte (Šventoji Mirtis)…
Staškaus dvasia
Šviežiai perdažyti perėjos dryžiai švytėjo vos už keliolikos metrų, bet Staškus nebuvo iš tų, kurie paiso taisyklių, – vaikų namų darbuotojos jau kūdikystėje stebėjosi auklėtiniui būdingu atžagarumu. Tiesą sakant, šia savybe Staškus pasižymėjo netgi anksčiau: tūnodamas gimdytojos pilve nesyk buvo skaudžiai suspardęs jos kepenis…
Mano katė Jugoslavija
Ir rydavo ji tiek, kad išpampo kaip kokia milžinė. Jai užšokus ant mano plačios lovos, kurioje kadaise be problemų miegodavom dviese, antklodės ir pagalvės šokteldavo kone iki pat lubų, o lovos spyruoklės veik liesdavo grindis – šios drebėdavo katei žengiant savo stambiomis meškiškomis letenomis.
Katinas Patinas
Gyveno kartą katinas,
Jo vardas buvo Patinas
Norėjo jis pagauti pelę,
Todėl susiruošė į kelią
Turėjo dar slaptų minčių
Pažinti kuo daugiau kačių
Mįslingasis katinas Makaviti
Makaviti nieks nepagaus – tasai Mįslingas Katinas
Vis iškrečia ką nors baisaus ir niekina įstatymus.
Jis Skotland Jardui kaip rakštis, Spec. rinktinei kiek gėdos:
Į veiksmo vietą nuvarys – o jo ataušo pėdos!
Bestiariumas Belfaste
Reikėjo atvažiuoti į Belfastą, „Titaniko“ gimtinę, kad suprasčiau, kaip giliai Laisvydės Šalčiūtės personažai skendi skaitmeninių vaizdų vandenyne. Kokios titaniškos menininkės pastangos prakošti pro banginio ūsus tą keistų personažų, prietaisų,…
Kelionių (ne)būtinybė
Šios vasaros pabaigoje aplankiau Siciliją. Antrąkart. Ir nors vengiu į tas pačias šalis važiuoti po kelis kartus, šįkart apsisprendžiau vykti. Lygiai savaitę leisdama kultūra ir istorija persisunkusioje Italijos saloje,…
Po rinkimų Amerikoje – į vidinę emigraciją?
Politologų ir politikos analitikų gausiai išanalizuoti rinkimai Amerikoje jau praeitis, kaip praeityje liko ir Amerikos demokratų svajonės apie demokratinių vertybių, konstitucinių teisių ir pilietinių laisvių viršenybę. Amerikos rinkėjai, anot viceprezidentės…