Skelbiami tekstai iš Nr. 5 (1429) 2024-03-08
Anatolij Tertyčnyj. Berniukas

JULIJA ILIUCHA
Tramontana

Į pamirštą Donbaso kaimą ėjome naktį. Buvo nepakenčiamas ankstyvas ruduo, toks šiltas, kad po geltonu „skoču“ pažymėtomis liemenėmis marškinėliai lipo prie prakaituotų kūnų. Akimirką pastovėjau po dangumi be mėnulio ir uodžiau orą. Jis buvo toks sausas, kad, rodės, tuoj tuoj ims šnarėti nuo tylių darnių mano vaikinų judesių, o šioji naktis akimoju suplyš gabalais.

EGLĖ FRANK

„Kino pavasaris“: nostalgijos efektas

  Žiemos pabaigoje, svečiuojantis pas bičiulius, iš kito kambario pasigirdo muzika. Nepaisant šurmulio, neišvengiamo, kai kambary esti daugiau žmonių ir kitų kūrinių, skambėjusių prieš tai, būtent šis man iškart sukėlė…

-js-

Iš draugystės teologijos

Dar nuostabu, kad tuose rokerių portretuose, Šventojo Rašto žodžiais tariant, dažnai nėra nei vyro, nei moters. Lyg matytum įgyvendintą apaštalo Pauliaus pažadą krikščionių bendruomenei. Arba, jei dar toliau, – ir pačią rojaus būseną.

VYGANTAS VAREIKIS

Karo žymė

Bet sugrįžkime į Lietuvą, kurioje galima matyti kažkokius politiškai šizofreniškus bruožus. Iš vienos pusės politikai iš valdančiųjų tarpo kalba apie „egzistencinę grėsmę“ Lietuvai ir būtinybę didinti išlaidas krašto gynybai [...]. Iš kitos pusės tebevyksta diskusijos apie naujojo stadiono Vilniuje ir koncertų rūmų ant Tauro kalno statybas…

JOKŪBAS ANDRIJAUSKAS

Apie mokytojus ir pagarbą

Mokytojas dabar nebeturi jokios jį apibrėžiančios tapatybės, greičiausiai šios tapatybės stoka jį ir apibrėžia: jis tuo pat metu yra savos srities specialistas, tėvas, psichologas, linksmintojas, vadybininkas, prižiūrėtojas.

AUDRIUS MUSTEIKIS

Birutė Pūkelevičiūtė: ugnies ir vėjo raštai

Gal legenda, gal ne. Pasakojama, kad B. Pūkelevičiūtė iš Amerikos atsivežė kadaise, paliekant gimtąjį miestą, pasiimtą namų raktą. Svetur jis buvo brangių praeities erdvių priminimas. Ir po pusės amžiaus raktas vėl atrakino savo duris.

KAROLINA MOTIEJŪNAITĖ

Lieknumo ekonomika: kodėl baudžiame moteris?

Svarbu pripažinti, kad lieknumas, kaip sėkmės prielaida, yra socialiai sukonstruota samprata. Įmonės, siūlančios lieknėjimo priemones [...] naudojasi moterų troškimu atitikti nerealius grožio standartus, įsprausdamos jas į nesibaigiantį nepasiekiamo tobulumo vaikymosi ratą.

EGLĖ ELENA MURAUSKAITĖ

Trise laiko griaučiuose

Arturo Bukausko paroda masina galimybe iš kolektyvinio sąmonės lauko įvaizdinti tai, ko niekas nėra matęs. Visi mes patyrėjai ir kūrėjai, tarsi lęšiai skirtingai laužiantys į mus krintančią bendro lauko idėjų šviesą.

SERHIJ IŠČENKO

Socializmas, jidiškaitas, doikaitas: trumpa žydų Bundo istorija

Bundo istorija prasidėjo 1897 m. rudenį. Kitą dieną po Jom Kipuro šventės trylika žmonių susirinko į namą Vilniaus pakraštyje ir pasižadėjo kartu kovoti, kad pagerintų žydų darbininkų padėtį tuometinėje Rusijos imperijoje.

REGIMANTAS GUDELIS

Poetinio teksto autorystės atitaisymas

Ta klaida ir kartu per ją giesmės „Kur giria žaliuoja“ sėkmė siejama su 1980 m. Dainų švente. Netuščiažodžiauju, žodžiai „klaida“, „ypatinga laimė“ bus teisingi ir prasmingi.

MIGLĖ ANUŠAUSKAITĖ

Kur kalbėtis apie knygas

NATŪRALI GANDŲ GRANDINĖ…

ARVYDAS VALIONIS

Šekspyro palikimas Dešimtajai mūzai

Atsigręžus į Šekspyrą, dar kartą prisiminta lietuviškosios meninio vertimo praktikos istorija, kūrybingi vertėjų atradimai ir vienas kitas riktas, kuriuos galima ištaisyti naujoje kūrinio vertimo redakcijoje.

JUSTINA TOLIAUTĖ

Sayakos Muratos nepritapimo jausmas

Sayaka Murata sukuria pasaulį, kuriame kanibalizmas, arba žmogaus kūno perdirbimas į daiktus, – norma, o tada tarsi apversto veidrodžio principu provokuoja skaitytoją ją kvestionuodama, bet visada laimi visuomenės, įtvirtinusios šią normą, autoritetas.

GABRIELĖ LAUKAITYTĖ

energijos tvermės dėsnis I

duodu
ima

duodu dar
dar ima

o man?
o man
o man

LYDIA DAVIS

Nejučia persigando

nes niekaip negalėjo parašyti žodžio, reiškiančio ją pačią: mo mat eris motris teris

MARGARET ATWOOD

Buvo kitąsyk

Tą „graži“, manau, galim išbraukti, ne? Moterys šiais laikais ir taip įsigąsdinusios visokiausių išvaizdos standartų, ką jau šnekėt apie reklamų pupytes. Negalėtumėt padaryti jos, hm, labiau vidutinės?

DEBORA VOGEL

Iš „Gėlių parduotuvės su azalijomis“

Tai, kas slypėjo žmonių galioje, buvo daroma: ruošiamasi priimti gyvenimo staigmenas. Pasirodė, kad krūtingi porceliano torsai nemoka kitaip pasitikti gyvenimo, kaip tik vilkėdami naujomis, dar nesunešiotomis suknelėmis.

NOMEDA GRIŠKEVIČIŪTĖ

Greiti ir kerštingi

Už savęs pastebiu mėlyną žibintuką. Panikuoju, hiperventiliuoju. Galvoje atsiverčiu TOP 10 pispročių policijai žurnalą. Mano žmona nėščia, blet, aš pana. Aš nėščia? Bet vaiką pakelėj pamečiau gal. Ne, netiks.

ANDRIUS LUNECKAS

man patinka poetai
tie žvaigždžių optimistai
jie rašo ir skaito eiles
vieni kitiems

Ieškoma būdų, kaip skatinti fizinius asmenis prisidėti prie kultūros finansavimo

Programos „Kurk Lietuvai“ dalyvės Giedrė Pociūtė ir Ieva Mikutavičiūtė Kultūros ministerijoje įgyvendino projektą „Fizinių asmenų galimybės prisidėti prie kultūros finansavimo“.