Skelbiami tekstai iš Nr. 19 (1371) 2021-10-08
Alejandra Caballero. Virš ramybės. 2020

JAVIER MARÍAS
Budintis gydytojas

Dabar, kai jau žinau, kad mano draugė Klaudija tapo našle – po vyro mirties dėl natūralių priežasčių, – vis prisimenu vieną ypatingą naktį Paryžiuje prieš šešis mėnesius: pasibaigus vakarienei septyniese, išėjau palydėti vienos iš viešnių namo – ji neturėjo automobilio, bet gyveno netoliese, penkiolika minučių į vieną pusę ir penkiolika minučių atgal. Ji man pasirodė šiek tiek impulsyvi, gana maloni jauna moteris, draugė italė mano šeimininkės Klaudijos, kuri taip pat italė ir kurios bute Paryžiuje buvau apsistojęs kelias dienas, kaip pasitaikydavo ir kitomis progomis. Tai buvo paskutinis mano kelionės vakaras.

MINDAUGAS LUKOŠAITIS

Paskutinė Cvirkos valia

-js-

Kai nežinai, kas vyksta

Popiežiaus Pranciškaus mokymas atsimuša į sieną. Nežinia, ar buvo dar kada nors, net gūdžiausiu sovietmečiu, atsitikimas, kad į kunigų seminariją iš visos Lietuvos įstotų vos trys kandidatai. Kalbama, kad per metus lauk išėjo kiti aštuoni seminarijos auklėtiniai. Dar vienas šį rudenį išleistas akademinių atostogų, mat išgėrė mieste alaus. Gal dar pasiginčijo su vadovybe.

MILDA JANEIKAITĖ

Nevakarietiškų akių žvilgsnis ir hidžabas

Nors islamas hidžabą vertina kaip moterų įgalinimo, kuklumo ir išsivadavimo ženklą, vakarietiškos šalys jį laiko moterų priespaudos požymiu. Vakaruose paplitusi nuostata, kad musulmonės yra pavergtos, o hidžabas suvokiamas kaip priespaudos ir atsilikimo simbolis

Klemen Pisk: „Norėčiau versti daugiau lietuvių literatūros klasikų“

Šv. Jeronimo premija už vertimus iš lietuvių į užsienio kalbą šiemet apdovanotas slovėnų vertėjas, rašytojas, muzikantas Klemenas Piskas [...] Su prestižiškiausios Lietuvoje vertimo premijos laureatu kalbėjosi rašytoja ir vertėja Kristina Tamulevičiūtė.

-d-

Sodoma ir Gomora

Šachas ir matas, pasiduodu. Štai sąžininga Katalikų Bažnyčios ir LGBT bendruomenės santykių studija, ir ką dabar daryti, jei panegiriškų recenzijų nemėgstu, o kitokios parašyti neįmanoma? Nors pati knyga, pasak jos vertėjo Andriaus Navicko, visai nepasižymi saldžiu kalbėjimu.

LINARTAS TUOMAS

Apie tikrovės spektrus ir nihilizmo šešėlį

…nihilizmas yra daug daugiau nei Nietzschė. Tą įrodančių tekstų lietuviškai nėra daug: vienas tokių yra 2019 m. pasirodžiusi Ritos Šerpytytės monografija „Tikrovės spektrai: Vakarų nihilizmas tarp diagnozės ir teorijos“.

TOMAS VYŠNIAUSKAS

Įsirėkti ašakomis

A. Žaltausko „Kulniuku dangus pradurtas“ – originali, ekspresyvi, išmone, emociniu krūviu ir paradokso paieškomis pasižyminti knyga apie būties komplikuotumą. Rinkinyje mistifikuotos siurrealistinės erdvės susipina su kasdieniškais buities elementais, asmeninės patirtys, socialinės problemos maskuojamos [...] metaforų, simbolikos ir objektų gausa.

JONAS KALINAUSKAS

Eilės

Mažas toks
esu žvirblelis
akmenų kely
klūpantis ant kelių
man parodyk šviesą
nors akimirką iš tolo
nusilenksiu žemei
ir – namolio
REMY DE GOURMONT

Rožės litanijos

Rože juodomis akimis, savo niekybės atspindy, rože juodomis akimis, priversk mus patikėti paslaptimi, veidmaine gėle, gėle tylos.
Rože grynojo aukso, o idealo seife, rože grynojo aukso, duok mums savųjų įsčių raktą, veidmaine gėle, gėle tylos.
Rože sidabro, mūsų svajų smilkytuve, rože sidabro, imk mūsų širdį ir dūmais paversk, veidmaine gėle, gėle tylos.
ALBERTO BLANCO

Poezijos vertimai

Jam pakanka buržujiško skurdo
Jam pakanka įsiūčio greičio
Jam pakanka mechaniko jėgos
Jam pakanka atjautos iš išmaldos
Jam pakanka aktoriaus rafinuotumo
Jam pakanka laikraščių sudėtingumo
Jam pakanka iškilmių penkiolikmečiams
Jam pakanka traktoriaus humoro jausmo
JAMES TATE

Spąstai

Sename krėsle
radau dar vieną krėslą;
nors mažesnis, man labiau
patiko sėdėti jame.
Šitame krėsle
aptikau dar vieną krėslą;
nors mažesnis, sėdėti
jame man buvo
keleriopai patogiau.
PETRAS REPŠYS

Tikri nutikimai

Tai, sakai, nori nusižudyt.
Galiu duoti patarimą.
Važiuok į Šiaulius.
Ten siauruko pylimas.
Užlipęs ant pylimo šiaurėj matysi miesto panoramą.
Pietuose purienų laukas iki pat didžiojo geležinkelio.
Reikės daug faneros lapų.
MONIKA BALTRUŠAITYTĖ

10-01

Kalijos, chrizantemos, baltos rožės, juoda kava, satino bangos, paauksuoti nėriniai, mėlynai apšviestas žalvarinis kryžius virš numirėlio galvos, po tris žvakes iš kiekvienos karsto pusės. Už kelių valandų jį išveš kremuoti. Hipnotizuodamas palubėje kabantį kondicionierių, miglotai regiu kitas kadaise įvykusias laidotuves.

GRĖTĖ ŠMITAITĖ

Sąryšiai

Prasidėjus pandemijai mano planuoti darbai buvo atšaukti. Paskambinau į kavinę, norėdama dirbti padavėja. Dar nepradėjus dirbti kavinę uždarė. Su mama, kuriai reikėjo baigti knygą, išvažiavome į negyvenamą sodybą. Be galo norėjau dirbti, tačiau buvau pamiršusi, kaip tai daryti vienai, būnant vis toje pačioje erdvėje. Gegužės pradžioje tėčio sukastame darže ėmiau barstyti sėklas.

KRISTIJONA ČERAPAITĖ

Būtis ir kartotė

Užsiimdami ekspresyvia abstraktaus motyvo kartote, išgyvename kūrybą kaip aukščiausią egzistencinį aktą. Per tam tikrą akies trūkumą redukuojame žvilgsnio struktūrą, o ir tikrovę sudarančius elementus tokiu būdu, kad pasitelkę kartotę ir būties pratimus galime sintezuoti esminių tikrovės elementų vaizdinį ir atlikti tikrovės esaties konstrukciją.

MIGLĖ ANUŠAUSKAITĖ

Moralinio senėjimo požymiai

 

Kūrinys tapo morališkai pasenęs? Mūsų specialistai jums padės!

KLEMEN PISK

Mamuto testamentas

Vulva, vulva, kuri dviskaita ateina nykstant priešdėliui, valų dviskaita miršta, dar viena priežastis nykti jauduliui, o pizė Margarita, išprievartavusi mane trankiuoju airišku šokiu, išsinešei savo buvimo dviskaitą, tiksliau, ne tu ją išsinešei, o aš iškeičiau į šešių šimtų metų senumo vulvos dviskaitą: ją taip garbino, gal net turėjo išdykusi valų dama.

ELENA PONIATOWSKA

Brangusis Diegai, apkabinu tave – Kiela

Nė žodžio iš tavęs ir taip žvarbu, jaučiu, kaip nepaliaujamai tolstame. Prasideda sunki žiema, primena tą, kurią abiem norėtųsi pamiršti. Net ir tu, palikęs drobes, eidavai ieškoti prakurų! Pameni, kaip Severinai vežėsi karutį nuo Monparnaso iki pat Monružo ir dar už jo, kol pagaliau gavo pusę maišo anglių?

Trumpieji ispanakalbių pasakojimai

Niekieno paranoją išgyvenančius pacientus kamuoja jausmas, kad niekas jų neseka ir nebando jiems pakenkti. Būklė paūmėja supratus, kad niekas neapkalba ir nerezga prieš juos slaptų kėslų. Niekieno paranoja sergantis pacientas galiausiai suvokia, kad niekas į jį nekreipia nė menkiausios atidos, nuo tada apie šį pacientą negirdėti, jam nepavyksta atkreipti net savo psichiatro dėmesio.

 

ANDRIUS ŠIUŠA

Šnabždesiai ir riksmai

Vyrą nuo mažų dienų reikia mokyti paklusti. Dalis žmonų kreipiasi į profesionalų dresuotoją, dalis dirba pačios. Visgi dažnai nepavyksta visiškai išdresuoti vyrą. Čia reikia turėti specialių žinių ir patirties. Mes patariame eiti pas profesionalą, tačiau čia kiekvienos jūsų valia. Jeigu vis dėlto nusprendėte dresuoti pati, čia išvardiname pagrindines komandas: „sėdėt“, „pas mane“, „greta“…

MINDAUGAS LUKOŠAITIS

Tai, ką matote jūs, nebūtinai akivaizdu autoriui

REMIGIJUS VENCKUS

Dainius Dirgėla: „Tiek tekstas, tiek fotografija reikalauja išsikadravimo“

  Rugpjūčio pabaigoje Rokiškyje vyko tarptautinė fotografijos meno rezidencija FOCUS, kurios metu man teko formuoti dalyviams kūrybinę užduotį. Rezidencijos rezultatai – skirtingų autorių parengti meninių fotografijų rinkiniai, pristatyti virtualioje parodoje…