Užimti šalį dar ne viskas – reikia sunaikinti ir vidaus priešus
Naujoji Donaldo Trumpo administracija pradėjo spausti įtaką turinčias Amerikos liberalizmo atramas – nepriklausomą žiniasklaidą ir akademines institucijas, o ypač Gebenės lygos universitetus, kuriuose yra susikoncentravęs galingas intelektualinis elitas, aktyviai nepritariantis Trumpo politinei linijai. JAV prezidento administracijos puolimas prieš elitines Amerikos švietimo institucijas yra drastiškas, tačiau toli gražu ne naujas dalykas. Bandymai sumažinti akademinių institucijų atstovų autoritetą, apriboti žiniasklaidos ir teismų veiksmus tapo JAV konservatorių partijos politikos tikslu nuo praeito amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžios, sako Harvardo, kuris praeitą savaitę tapo dar vienu Trumpo taikiniu, universiteto istorikė Jill Lepore. Dešinieji realizavo šiuos siekius sukurdami alternatyviąją žiniasklaidą, įkurdami savo radijo stotį aštuntajame dešimtmetyje ir televiziją „Fox News“ devintajame, tačiau nesugebėjo įskiepyti dešiniosios ideologijos į akademines institucijas (Guy Chazan, „Trump launches full-scale assault on America’s elite“, Financial Times Weekend, 2025-03-22/23).
Šį kartą Trumpas neapsiribojo vien žodžiais, o ėmė spausti naudodamas finansines priemones, nes dalį lėšų pagal įvairias studijų ir mokslo programas universitetai gauna iš federalinio biudžeto. Kolumbijos universitetas nukentėjo labiausiai. Šių metų kovo 7 dieną JAV prezidento administracija jam sustabdė apie 400 milijonų dolerių federalinę paramą, pareikšdama, kad žydų tautybės studentai susiduria su grasinimais ir bauginimais. Praeitų metų pavasarį ne viename JAV elitiniame universitete vyko antiizraelietiški protestai. Į Yale’io universitetą pirmą kartą istorijoje buvo įvestos miesto policijos pajėgos. Anot kai kurių žydų autorių, susijusių su beatodairiškai Izraelio politiką palaikančiomis jėgomis, antisemitizmas įsitvirtina Amerikos elitiniuose universitetuose, tačiau kiti kalba apie žodžio ir protestų laisvę. Balandžio pradžioje JAV švietimo departamentas įspėjo 60 universitetų ir koledžų dėl „potencialių akcijų“, jeigu jų veikla neatitiks federalinių pilietinių teisių nuostatų dėl diskriminacijos lyties, rasės arba tautinės tapatybės, kas yra suvokiama kaip antisemitizmas, pagrindu.
2021 metais dabartinis JAV viceprezidentas J. D. Vance’as vienoje kalboje pareiškė, kad „universitetai yra priešai“. Menkindamas socialinę įtrauktį, aplinkosauginius klausimus, feminizmą ir kitus liberalios edukacijos principus, jis teigė, kad universitetai labiau rūpinasi feikiniais kultūriniais karais, identiteto politika, įvairovės ir įtraukties skleidimu negu šalies visuomeniniais reikalais. Nors tiek prezidentas Trumpas, tiek viceprezidentas Vance’as, tiek jų rėmėjai milijardieriai mokėsi elitiniuose universitetuose, tai netrukdo jiems pulti geriausių Amerikos švietimo ir mokslo centrų.
Trumpo rinkėjai yra vadinamieji baltosios dirbančios klasės vyrai. Praeitų metų pabaigoje prezidento rinkimų apklausos parodė, kad Trumpą remia 56 procentai rinkėjų, neturinčių aukštojo išsilavinimo. Viena vertus, jo rėmėjai iš kaimiškų vietovių neįsivaizduoja, kokių įtakos galimybių suteikia universitetinis išsilavinimas, kita vertus, Trumpo aplinkos žmonės, turintys elitinį išsilavinimą, tai supranta puikiai ir stengiasi įtraukti konservatyvius programinius principus į įtakingų elitinių universitetų mokymo planus.
Tokiu būdu Trumpo administracija siunčia žinią universitetų vadovams – arba turite cenzūruoti studentų kalbas ir išraiškos laisvę, arba rizikuojate prarasti finansavimą ir prieigą prie federalinių fondų. Respublikonai Kongrese jau pasiūlė įstatymo pataisas dėl privačių rėmėjų dotacijų, kurias gauna geriausi JAV universitetai, apmokestinimo, nes, jų nuomone, šie universitetai turėtų būti vertinami kaip politiškai motyvuotos institucijos.
2018 metais „Bloomberg“ žurnalistui Michaelui Lewisui duotame interviu buvęs Donaldo Trumpo padėjėjas Steve’as Bannonas tvirtino: „Demokratai nesvarbūs. Pagrindinė opozicija yra žiniasklaida. Norint su ja susidoroti reikia viską aplink užlieti šūdais.“ Vienas mėgstamiausių Trumpo administracijos taikinių yra nepriklausoma žiniasklaida. Jis ne tik pagrasino imtis reguliavimo priemonių, bet ir pasinaudojo ieškiniais, kad persekiotų kritiškai nusiteikusias naujienų organizacijas. Praeitų metų gruodį „ABC News“ sumokėjo 16 milijonų dolerių pagal Trumpo pateiktą ieškinį dėl šmeižto. Jis taip pat padavė į teismą CBS dėl buvusios viceprezidentės Kamalos Harris interviu. Trumpo komanda stengiasi pasėti abejones dėl šalies žiniasklaidos nešališkumo ir pasitikėjimo, tuo pačiu metu teisminiais ieškiniais bandydama paveikti ją finansiškai. Neseniai Trumpas kabelines televizijas CNN ir MSNBC pavadino „politiniais Demokratų partijos įrankiais, kurie yra tikrai korumpuoti ir nelegalūs“.
Kennedy centro, pradėto kurti daugiau kaip prieš pusę amžiaus, misija yra pristatyti klasikinę ir šiuolaikinę muziką, operą, dramą, šokį ir kitus scenos menus. Centro programoje pažymima, kad Kennedy centro veikla ir politika atspindi Jungtinių Amerikos Valstijų kultūrų įvairovę ir įkūnija prezidento Johno Fitzgeraldo Kennedy idealus visose centro veiklos srityse. Vienu žodžiu, centras reprezentuoja Amerikos kultūrinę įvairovę. Inauguracinėje kalboje prezidentas Trumpas šią įvairovę aiškiai įspraudė į rėmus. Kennedy centro, kuris yra finansuojamas valstybės lėšomis, ankstesnius pastatymus įvardinęs crazy content, Donaldas Trumpas pareiškė, kad laikinai vadovauti centrui skiria keliuose administracijos postuose jau dirbantį ilgametį savo patikėtinį Richardą Grenellį, po to, kai anksčiau pasiskelbė šios įstaigos valdybos, kuri buvo pakeista, pirmininku. „Džiaugiuosi galėdamas paskelbti, kad Ricas Grenellis laikinai eis Kennedy centro vykdomojo direktoriaus pareigas. Ricas pritaria mano vizijai dėl Amerikos menų ir kultūros aukso amžiaus ir prižiūrės centro veiklą, – savo socialiniame tinkle „Truth Social“ parašė Trumpas ir pridūrė: – JOKIŲ DRAG ŠOU ARBA KITŲ ANTIAMERIKIETIŠKŲ PROPAGANDOS PRIEMONIŲ – TIK GERIAUSI. RICAI, SVEIKAS ATVYKĘS Į PRAMOGŲ VERSLĄ!“
Nepaisydama atlikėjų ir tokių režisierių kaip Issa Rae, kurios komanda atšaukė miuziklo „Hamiltonas“ vaidinimus, protestų naujoji centro vadovybė pradėjo veiksmus, kuriais siekiama atšaukti įvairovės, lygybės ir įtraukties principų taikymą ir sustabdyti tam tikrus pasirodymus. Dabar jau šou vyks pagal Trumpo norus, vienoje konservatorių konferencijoje jis pareiškė, kad šių metų gruodį Kennedy centre bus sukurtas „didelis tradicinis produktas“. „Mes rengiame didelį, milžinišką Kristaus gimimo šventimą [...]. Kas čia blogo, kad per Kalėdas mes švenčiame Kristų?“ (Guy Chazan, ten pat).
●
2010 metais politinių mokslų atstovai Brendanas Nyhanas ir Jasonas Reifleris išspausdino tyrimą apie garsųjį backfire effect („priešingą efektą“) ir parodė, kad yra didesnė tikimybė, jog žmonės patikės neteisingu teiginiu, jei jiems bus pateikta tą faktą demaskuojanti informacija. Vadinasi, faktų tikrinimas reikalus tik dar labiau gadina! Atėjus į valdžią Trumpui, Nyhano ir Reiflerio tyrimo rezultatai pataikė į aktualijų taikinį, tačiau po tolesnių tyrimų paaiškėjo, kad tas „priešingas efektas“ nėra dažnas, o faktai paprastai padeda pakeisti nuomonę (Tim Harford, Kasdienybės statistika: 10 taisyklių, keičiančių požiūrį į gyvenimą ir skaičius, iš anglų kalbos vertė Rasa Dirgėlė, Vilnius: Tyto alba, 2022, p. 159). Tačiau dabar atrodo, kad Amerikos valdantysis politinis elitas yra ryžtingai nusiteikęs pripažinti tik savo faktus, be jokios tolerancijos faktų tikrinimui.