JUSTĖ LATAUSKIENĖ

Half pelikan, half lektuv

Vilniaus katedroje yra XVII amžiaus Wolfgango Casparo Kolbo monstrancija, kurioje virš ostijos yra mažytė mažulytė pelikanė su dviem pelikaniukais. Paukšteliai tupi lizde, kuris yra panašus į Kristaus erškėčių vainiką, ir tiesia galvas link palinkusios motinos. Bet ši žiūri ne į juos, o į inkrustuotą violetinį ametistą sau ant krūtinės. Scena labai įdomi ir gana netikėta gyvūnų negarbinančios religijos liturginiame reikmenyje.

Maždaug II amžiuje nežinomas graikų autorius parašė „Physiologus“ – veikalą apie įvairius gyvūnus. Tarp gyvūnų aprašė ir tokius įdomius gamtos objektus kaip perlas ar magnetas. Nebuvo biologinės paradigmos, kuri leistųsi į tokias diskusijas kaip antai: ar kiekvienai ląstelei reikalingas branduolys ir ar lytiniu būdu besidauginantis gyvūnas yra labiau gyvūnas nei nelytiniu.

VII amžiuje knyga buvo išversta į lotynų ir dar kelias populiarias to meto kalbas, dėl to plačiai paplito. Ilgą laiką veikalas darė įtaką visai europietiškai simbolikai, iš jo kilo bestiariumo, knygos apie gyvūnus, žanras. Įvyko ir dar vienas įdomus dalykas – originalusis kūrinys didaktinis ir jame gyvūnai pasitelkiami kaip simboliai paaiškinti, kodėl dalykai vyksta taip, kaip vyksta, o viduramžiais, esant stipriam simpatiniam tikėjimui, kad viskas sukurta prasmingai ir tikslingai, simbolinės prasmės ir tapo esme.

„Physiologus“ pelikanas aprašytas kaip irzlus. Jauniklius, prašančius maisto ir kibinančius snapeliais, užpykęs paukštis užkapoja. Praėjus maždaug trims dienoms, jis suvokia, ką padaręs, prasiplėšia širdį ir aplieja vaikus krauju. Ir – o stebukle! – jie atsigauna, sveikesni ir gyvesni nei iki nelaimės. Taip drauge su feniksu, kuris pats per ugnį prisikelia iš mirties, ir vienaragiu, kuris leidžiasi liečiamas ir pagaunamas tik nekaltos mergelės, pelikanas yra tapęs vienu iš viduramžiškų Kristaus simbolių.

Tuometiniuose miestuose gyvavo ir kitas mitas apie pelikaną – neva jis išsiplėšia širdį ir ją sumaitina savo vaikams tik bado atveju. Ši alegorija tikriausiai labiau patiko paprastam žmogui, kuriam kasdienybėje labiau norėjosi Dievo Motinos nei Dievo Tėvo. Būtybė, galinti priimti savo vaiką dėl to, kad jis yra, mistiniu būdu jį aprūpinti, apsaugoti nuo išorinės grėsmės, tuo pat metu pati išlikdama gyva, galbūt buvo priimtinesnė už būtybę, kuri priimdavo savo vaiką dėl to, koks jis yra. Kristaus pelikanas turėjo galią atgaivinti iš mirties, bet miesto pelikanas turėjo galią apsaugoti nuo mirties.

Save žalojančio pelikano vaizdinys tikriausiai kilo iš paukščio stebėjimo – norėdamas palikuonims atryti apvirškintą maistą jis dažnai turi prispausti snapą sau prie krūtinės. Jei paukštis labai pasišiaušęs ir nėra galimybių jį stebėti iš arti, nenuostabu, kad gali kilti įvairių minčių. Kai kurios pelikanų rūšys, pvz., Pelecanus crispus, poravimosi sezonu vaikšto raudonomis krūtinėmis, galbūt tai panašu į kraują. Iš vienos dėties dažniausiai išlieka gyvas tik vienas paukščiukas, nes jaunikliai yra linkę vienas kitą skriausti ir nutaikę progą užkapoti silpnesnį.

Jeigu gyvenate Vilniuje ar Klaipėdoje, galbūt pastebėjote vieną rytą atsiradusį užrašą: HALF PELIKAN, HALF LEKTUV. Vilniaus pelikanas atskrido prie Baltojo tilto. Šis paukštis greičiausiai yra tik vienas iš to paties (ar tų pačių) vandalo (ar gatvės menininko) menkos meninės vertės (ar laisvos, išlavintos rankos) paukščių su lėkštais (ar visiems suprantamais) prierašais. Galbūt dėl dydžio ar vietos pelikanas-lėktuvas yra vienas labiausiai apkalbamų, fotografuojamų, dažnai jis tampa visų kitų pingvinų ir grifų, kurių pilnos lengvai pasiekiamos sienos, simboliu.

Ir nors autorius šiuos paukščius greičiausiai piešia dėl to, kad juos nesunku nupiešti, praeinant pro šalį smagu pagalvoti, kad netyčia jis užgriebia senus simbolius ir sujungia su naujais. Ar tai irzlusis pelikanas, kurio mums reikia bijoti, kurio atsiradimas byloja apie dusinančiai nykias sienas, apie gresiantį gatvės meno atgimimą? O gal tai švelnusis pelikanas, kurio mums nereikia bijoti, nes jis atsiranda vien iš stygiaus: siena yra, bet ką gero ant jos būtų galima pavaizduoti, – nėra? Ir ką galėtų reikšti lėktuvo dalis? Tikiuosi, ne tai, kad šis pelikanas neturi širdies.

 

Rašyti komentarą

Turite prisijungti, jei norite komentuoti.